This item requires freight shipping due to its size or weight. Please read our freight shipping policy before placing your order.
The Lake Effect® Bermuda is made with durability in mind, perfect for any backyard. It features a gorgeous grey wall pattern, and comes with everything you need for an easy above ground pool installation.
6” steel top ledges and 5” steel uprights provide structural integrity, giving your above ground pool a rock-solid foundation, while the powder coated steel walls bring a multi-layered defense system against rust, salt, and UV rays.
This Pool:
Includes:
Warranty:
Ready to dive into your new pool?
Hit the green “CUSTOMIZE POOL” button (above), and you’ll be three easy steps away from your dream pool with a pool kit designed specifically by you, for you.
In the customization process, you’ll pick your accessory kit, liner, and any other add-ons that you want, ensuring your new pool will be the best above ground pool for you!
| More Information | |
|---|---|
| Pool Type | Above Ground |
| Pool Shape | Oval |
| Pool Size | 18' x 33' Oval |
| Pool Height | 48" |
| Top Ledge | 6" Steel |
| Protection | Powder Coated |
| Uprights | 5" Steel |
| Brand | Lake Effect Pools® |
| Warranty | 15 years |