This item requires freight shipping due to its size or weight. Please read our freight shipping policy before placing your order.
Waves adorn the base of this pool, beneath artistic brushstrokes that add style and form to any backyard. The Lake Effect Pools® Cozumel Above Ground Pool adds the ideal artistic flair, paired with strong steel, that will last for years to come. The 52” steel walls of this pool are resin coated ensuring their durability for years to come. With the added durability of the 8” steel uprights and 8” resin top ledge, the Lake Effect Pools® Cozumel pool won’t rust or corrode, and is salt water friendly.
This salt water friendly pool features resin top ledges, and can be safely used with all above ground salt water systems.
This Pool:
About Our Pools:
Warranty:
| More Information | |
|---|---|
| Pool Type | Above Ground |
| Pool Shape | Round |
| Pool Size | 21' Round |
| Pool Height | 52" |
| Protection | Resin |
| Uprights | 8" Steel |
| Top Ledge | 8" Resin |
| Warranty | 30 Years |
| Salt Friendly | Salt Friendly |
| Brand | Lake Effect Pools® |