This item requires freight shipping due to its size or weight. Please read our freight shipping policy before placing your order.
The Lake Effect® Lifestyle is the perfect above ground pool for any backyard. It features a gorgeous grey wall pattern, and comes with everything you need for an easy above ground pool installation.
Extra-wide 7” resin top ledges and 6” steel uprights provide structural integrity, giving your above ground pool a rock-solid foundation, while the resin-protected steel walls bring a multi-layered defense system against rust, salt, and UV rays.
This Pool:
Includes:
Warranty:
Ready to dive into your new pool?
Hit the green “CUSTOMIZE POOL” button (above), and you’ll be three easy steps away from your dream pool with a pool kit designed specifically by you, for you.
In the customization process, you’ll pick your accessory kit, liner, and any other add-ons that you want, ensuring your new pool will be the best above ground pool for you!
| More Information | |
|---|---|
| Pool Type | Above Ground |
| Pool Shape | Oval |
| Pool Size | 15' x 30' Oval |
| Pool Height | 52" |
| Support System | Slim Style Buttress |
| Top Ledge | 7" Resin |
| Protection | Resin |
| Uprights | 6" Steel |
| Salt Friendly | Salt Friendly |
| Brand | Lake Effect Pools® |
| Warranty | 50 Years |