This item requires freight shipping due to its size or weight. Please read our freight shipping policy before placing your order.
The Lake Effect® Galleria is the perfect above ground pool for any backyard. It features a simple, cool-tined tile pattern, and comes with everything you need for an easy above ground pool installation.
7” resin top ledges and 5” steel uprights provide structural integrity, giving your above ground pool a rock-solid foundation, while the resin-protected steel walls bring a multi-layered defense system against rust, salt, and UV rays.
This Pool:
Includes:
Warranty:
Ready to dive into your new pool?
Hit the green “CUSTOMIZE POOL” button (above), and you’ll be three easy steps away from your dream pool with a pool kit designed specifically by you, for you.
In the customization process, you’ll pick your accessory kit, liner, and any other add-ons that you want, ensuring your new pool will be the best above ground pool for you!
| More Information | |
|---|---|
| Pool Type | Above Ground |
| Pool Shape | Oval |
| Pool Size | 15' x 24' Oval |
| Pool Height | 52" |
| Support System | Slim Style Buttress |
| Top Ledge | 7" Resin |
| Protection | Resin |
| Uprights | 5" Steel |
| Salt Friendly | Salt Friendly |
| Brand | Lake Effect Pools® |
| Warranty | 50 Years |